Home Blog Novinky ze světa vytápění Jaká je reálná roční spotřeba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo

Jaká je reálná roční spotřeba tepelného čerpadla

6.7.2022 5 min

Pokud jde pouze o spotřebu elektřiny, musíme mít na paměti, že celkový tepelný výstup čerpadla vytváří ⅓ elektrické energie a ⅔ energie odebírané z okolního prostředí. Celkové vyrobené teplo se dále může používat k vytápění domácnosti od podlahového vytápění až třeba k radiátorům, lze též samozřejmě ohřívat vodu a v létě pohodlně klimatizovat. Pojďte se s námi podívat na spotřebu tepelného čerpadla v rámci ročního cyklu.

Magický tarif D57d

Samo o sobě by tepelné čerpadlo nepředstavovalo takovou úsporu, kdyby se nemohlo opřít o distribuční sazbu D57d. Ta je dvoutarifní, což znamená odběr elektřiny v nízkém i vysokém tarifu. Dražší tarif trvá pouze 4 hodiny, zbytek dne pak je elektřina mnohem levnější. Přepínání čerpadla tak, aby čerpalo jen z levné elektřiny, je řešené automaticky.

Podmínkou zisku tohoto tarifu je vlastnictví hybridního či přímotopného elektrického spotřebiče na vytápění. A do této skupiny spadá i tepelné čerpadlo, které se neobejde bez napájení elektrickou energií.

Reálná kalkulace závisí na cenách energií

V této turbulentní době je velmi obtížné cokoli predikovat, ceny energií budou spíše stoupat, přesto je však na modelových kalkulacích (viz například kalkulace od E.onu) vidět, že při pořízení tepelného čerpadla vzduch/voda při započtení montáže a příslušenství je třeba počítat plus minus se 250 000 Kč. Při použití dotací (ať už kotlíkové dotaci, či Nová zelená úsporám) lze získat výraznou úsporu. Při porovnání například s elektrickými přímotopy dosáhnete minimálních provozní nákladů. Investice do čerpadla by se při současných cenách energie mohla vrátit do 10 let.

Návratnost E.on uváděl na konkrétním příkladu domácnosti, která vytápění a běžnou spotřebu v rodinném domě meziročně snížila ze spotřeby 20 000 kWh na 12 000 kWh, přičemž celkové náklady na elektřinu se i díky změně distribuční sazby snížily ze 70 000 Kč na 42 000 Kč. Tyto kalkulace jsou ve svém poměru reálné; vytápění čerpadlem bude dlouhodobě vždy mnohem menší nápor na peněženku než jiná elektrická řešení.

Reálná spotřeba tepelného čerpadla, výpočet, náklady

Dotopový kotel a jistič

V případě užívání dotopového elektrokotle volte výkon tepelného čerpadla tak, aby dotopový kotel byl v provozu co možná nejméně. A při volbě čerpadla též kontrolujte, jak velký jistič bude tepelné čerpadlo s elektrokotlem potřebovat. Levnější jednofázová tepelná čerpadla totiž většinou potřebují větší jističe, zvlášť použijete-li jako dotopový třífázový elektrokotel.

Je-li vám stále nejasné, kolik „protopíte" s čerpadlem, obraťte se na nás

Je samozřejmé, že celková úspora je zpočátku ovlivněna vysokou vstupní investicí. Celková úspora záleží na optimalizaci plánovaných ročních úspor oproti vytápění bez čerpadla. Někomu bude trvat splacení nákladů 5 let, někomu třeba i 10 let, než se začne skutečně „šetřit". S volbou vhodného čerpadla, tak aby vám přinášelo časem skutečnou úsporu, vám milerádi pomůžeme.

Další články

Co udělat pro nejlepší zapojení akumulační nádrže Tepelné čerpadlo

Akumulační nádrž vám pomůže zefektivnit hospodaření s teplem. Ukládá získané teplo na později bez nutnosti provozu hlavního tepelného zdroje. Hodí se na vytápění domácností i firem. Její zapojování doporučujeme provádět specialisty, nicméně se vám pokusíme nabídnout pár rad, pokud byste si chtěli s akumulační nádrží poradit sami.

3.7.2022 5 min
Jak minimalizovat hluk tepelného čerpadla Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je nesmírně užitečný pomocník. V určitých případech však může (obzvláště v řadové zástavbě) způsobit nevoli sousedů – především pokud je jeho hlučnost větší, než velí dobré mravy či akustické normy. V našem textu vás uvedeme do světa hlučnosti čerpadel a nabídneme pár tipů na prevenci či přímo řešení této problematiky.

4.7.2022 5 min
Zvýšení životnosti tepelného čerpadla Tepelné čerpadlo

Cena tepelného čerpadla představuje nemalou položku v rozpočtu každé stavby či rekonstrukce. Proto je vhodné se ptát i po životnosti čerpadla. Životnost čerpadla, jak si ukážeme v tomto článku, je však možné vhodným zacházením a respektováním určitých zásad prodloužit. Pojďme se na to spolu podívat.

5.7.2022 5 min
Distribuční sazba a tarif pro tepelné čerpadlo Tepelné čerpadlo

Tak velký a energeticky náročný projekt, jako je tepelné čerpadlo, není možné efektivně realizovat bez použití výhodné dvoutarifní sazby D57d. Značka ideál je, podaří-li se čerpadlo zafinancovat z kotlíkové dotace, či dotačního programu Nová zelená úsporám, kde lze získat výraznou úsporu pro celou inovaci řešení vašeho vytápění. Pojďte se s námi podívat na tarif i na to, zda ještě existuje noční proud.

7.7.2022 5 min
Reálný příklad účinnosti tepelného čerpadla Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla mají na rozdíl od ostatních typů vytápění (elektrokotle, kotle na tuhá paliva či plynové kotle) jednu přímo obří výhodu. Jejich motory, nebo chcete-li kompresory, nevyrábí samy veškeré teplo. Většina vyrobeného tepla je odebrána z okolního vzduchu, země, případně vody. Z toho vychází několikanásobně větší účinnost čerpadel oproti výše zmíněným kotlům – tato účinnosti může dosáhnout až 187 %. Podívejte se s námi na reálný příklad účinnosti čerpadla.

8.7.2022 5 min