Home Blog Novinky ze světa vytápění Zvýšení životnosti tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo

Zvýšení životnosti tepelného čerpadla

5.7.2022 5 min

Cena tepelného čerpadla představuje nemalou položku v rozpočtu každé stavby či rekonstrukce. Proto je vhodné se ptát i po životnosti čerpadla. Životnost čerpadla, jak si ukážeme v tomto článku, je však možné vhodným zacházením a respektováním určitých zásad prodloužit. Pojďme se na to spolu podívat.

Reálná životnost tepelného čerpadla

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že životnost tepelných čerpadel může bez problémů překonávat hranici 20 let, pokud se kromě jiného sejde kvalitní čerpadlo s ideálními parametry pro příslušnou nemovitost. Vyplatí se nešetřit, často jsou vyšší pořizovací náklady dlouhodobě ekonomičtější a např. tepelná čerpadla země-voda mají výrazně vyšší výkon při nízké spotřebě elektřiny.

Vaše čerpadlo vyžaduje pravidelnou péči. Výrobci často podmiňují prodlouženou záruku pravidelnými servisními pracemi. Nejde samo sebou jen o údržbu vnitřní jednotky, ale je také nutné dbát na vhodné podmínky a využití venkovní jednotky. Při vhodném dimenzování venkovních výměníků pak můžete navýšit objem produkovaného tepla, a tím snížit provozní náklady čerpadla.

Dobré rady pro optimalizaci výkonu čerpadla

  1. Je škoda vyhřívat jen místnosti, když si můžete ohřát i vodu. Ohřevem vody snížíte celkové náklady za energie.
  2. Desítky tisíc korun vám ušetří dobré nastavení ekvitermní regulace. Čím lépe se nastaví čerpadlo, ideálně během prvního roku provozu, tím levnější bude jeho provoz.
  3. U nás vám nabízíme pouze tepelná čerpadla renomovaných výrobců včetně produktů oceněných Evropskou značkou kvality. Zajistíme instalaci a samozřejmě i servis.
  4. Kdykoli je to možné, určitě si sjednejte prodlouženou záruku. Když nastane krizová situace, jste z obliga a neřešíte cenu opravy. Součástí prodloužené záruky bývají pravidelné revize od servisních techniků.
  5. Co můžete bez problémů zvládnout sami: doplňovat chladicí kapalinu, čistit filtry, kontrolovat těsnost chladicího okruhu, odstraňovat napadané listí a jiný nepořádek z okolí venkovní jednotky. Je však lepší, když vám údržbu ukáže technik, ideálně při instalaci čerpadla.
  6. Pokud vaši venkovní jednotku opakovaně zasypává sníh či se kolem ní tvoří kaluže, je na místě ji přesunout na bezpečnější místo a nebo jí vybudovat ochranný přístřešek.

tepelné čerpadlo, životnost, tipy,triky, návody

Prevence hlučnosti při umisťování čerpadla

A co říkáme na často slýchaný názor, že tepelné čerpadlo se vyplatí pouze v kombinaci s podlahovým topením? Není tak úplně pravda. Platí, že řízené rozvádění tepla pod podlahou může zvyšovat efektivitu tepelného čerpadla, což má dvě velké výhody. Nejenom úsporu za elektřinu, ale rovněž snížení počtu zapínání čerpadla. Tím se zpomaluje jeho fyzické opotřebení a pro vás to znamená i prodloužení životnosti vašeho tepelného čerpadla.

Pokud chcete dlouhý život pro vaše čerpadlo, obraťte se na nás

Jsme tu pro vás a pro vaše čerpadla. I nám záleží na tom, aby vám čerpadla sloužila co nejdéle a k co největší spokojenosti. Je-li vám cokoli nejasného na tom, jak udržet tepelné čerpadlo spoustu let při životě, kontaktujte nás. A pokud chcete odborně poradit s jeho výběrem, tím lépe. Těšíme se na vás.

Další články

Jaká je reálná roční spotřeba tepelného čerpadla Tepelné čerpadlo

Pokud jde pouze o spotřebu elektřiny, musíme mít na paměti, že celkový tepelný výstup čerpadla vytváří ⅓ elektrické energie a ⅔ energie odebírané z okolního prostředí. Celkové vyrobené teplo se dále může používat k vytápění domácnosti od podlahového vytápění až třeba k radiátorům, lze též samozřejmě ohřívat vodu a v létě pohodlně klimatizovat. Pojďte se s námi podívat na spotřebu tepelného čerpadla v rámci ročního cyklu.

6.7.2022 5 min
Co udělat pro nejlepší zapojení akumulační nádrže Tepelné čerpadlo

Akumulační nádrž vám pomůže zefektivnit hospodaření s teplem. Ukládá získané teplo na později bez nutnosti provozu hlavního tepelného zdroje. Hodí se na vytápění domácností i firem. Její zapojování doporučujeme provádět specialisty, nicméně se vám pokusíme nabídnout pár rad, pokud byste si chtěli s akumulační nádrží poradit sami.

3.7.2022 5 min
Jak minimalizovat hluk tepelného čerpadla Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je nesmírně užitečný pomocník. V určitých případech však může (obzvláště v řadové zástavbě) způsobit nevoli sousedů – především pokud je jeho hlučnost větší, než velí dobré mravy či akustické normy. V našem textu vás uvedeme do světa hlučnosti čerpadel a nabídneme pár tipů na prevenci či přímo řešení této problematiky.

4.7.2022 5 min
Distribuční sazba a tarif pro tepelné čerpadlo Tepelné čerpadlo

Tak velký a energeticky náročný projekt, jako je tepelné čerpadlo, není možné efektivně realizovat bez použití výhodné dvoutarifní sazby D57d. Značka ideál je, podaří-li se čerpadlo zafinancovat z kotlíkové dotace, či dotačního programu Nová zelená úsporám, kde lze získat výraznou úsporu pro celou inovaci řešení vašeho vytápění. Pojďte se s námi podívat na tarif i na to, zda ještě existuje noční proud.

7.7.2022 5 min
Reálný příklad účinnosti tepelného čerpadla Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla mají na rozdíl od ostatních typů vytápění (elektrokotle, kotle na tuhá paliva či plynové kotle) jednu přímo obří výhodu. Jejich motory, nebo chcete-li kompresory, nevyrábí samy veškeré teplo. Většina vyrobeného tepla je odebrána z okolního vzduchu, země, případně vody. Z toho vychází několikanásobně větší účinnost čerpadel oproti výše zmíněným kotlům – tato účinnosti může dosáhnout až 187 %. Podívejte se s námi na reálný příklad účinnosti čerpadla.

8.7.2022 5 min