Home Blog Novinky ze světa vytápění Reálný příklad účinnosti tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo

Reálný příklad účinnosti tepelného čerpadla

8.7.2022 5 min

Tepelná čerpadla mají na rozdíl od ostatních typů vytápění (elektrokotle, kotle na tuhá paliva či plynové kotle) jednu přímo obří výhodu. Jejich motory, nebo chcete-li kompresory, nevyrábí samy veškeré teplo. Většina vyrobeného tepla je odebrána z okolního vzduchu, země, případně vody. Z toho vychází několikanásobně větší účinnost čerpadel oproti výše zmíněným kotlům – tato účinnosti může dosáhnout až 187 %. Podívejte se s námi na reálný příklad účinnosti čerpadla.

Topný faktor neboli COP

Topný faktor ukazuje přehledně účinnost tepelného čerpadla. Jedná se o poměr mezi získanou tepelnou energií a spotřebovanou energií tepelným čerpadlem. Označuje se zkratkou COP (z anglického „coefficient of performance", tedy koeficient účinnosti), přičemž platí následující: čím je hodnota COP vyšší, tím je výroba tepla efektivnější a ekonomičtější.

Topný faktor bývá u tepelných čerpadel vzduch/voda nejčastěji v rozmezí od 2 do 4, u tepelných čerpadel země–voda dosáhne hodnota COP rozmezí dokonce od 3 do 5. Z toho vyplývá, že při hodnotě COP = 4,5 získáte za každou 1 kW elektrické energie 4,5 kWh tepla na ohřev topné vody. Analogicky tedy na 4,5 kWh tepla potřebujete 1 kW elektrické energie.

Pokud ale srovnáváme úspornosti tepelných čerpadel mezi sebou, používáme místo topného faktoru COP raději hodnotu energetické účinnosti. COP totiž není konstantní veličina, která by byla u daného tepelného čerpadla neměnná. Mění se podle podmínek, v nichž tepelné čerpadlo pracuje.

Topný faktor bývá také příznivější tehdy, je-li teplota výstupní vody nižší. Přesně z tohoto důvodu je velmi praktické instalovat spolu s tepelnými čerpadly podlahové topení, které potřebuje pro svůj provoz nižší teplotu vody, než jaká se ohřívá radiátorům.

Tepelné čerpadlo v zimě

Kvalitní tepelná čerpadla prověřených výrobců spolehlivě pracují i při mrazech až do minus 25 °C. Při těchto nízkých teplotách přirozeně klesá účinnost tepelného čerpadla. Topný faktor samozřejmě nebude ideální, ale je potřeba ho brát v pohledu celé zimy a všech chladnějších měsíců.

Nižší účinnost lze kompenzovat provozem v bivalentním režimu připojením elektrokotle do tepelné soustavy. Tento kotel může pracovat v době zvýšené potřeby tepla anebo při extrémně nízkých venkovních teplotách, kdy nestačí výkon čerpadla.

Co se týče hlučnosti, tak tepelné čerpadlo v zimě skutečně pracuje intenzivněji. Hlučnost kvalitních tepelných čerpadel ani v zimě nepřevyšuje hluk běžného hovoru ve vzdálenosti jednoho metru od kompresoru. Dobře umístěné a kvalitní čerpadlo své okolí v zimě zvukově neobtěžuje.

Tepelné čerpadlo v zimě, jak funguje, účinnost

Chcete-li probrat více do podrobností účinnost čerpadla, stavte se

Není vám jasné, jak je to s účinností čerpadla a zda se vám jeho pořízení v dlouhodobém horizontu opravdu vyplatí? Zavolejte nám, případně k nám zajeďte. Jsme tu pro vás a tepelná čerpadla pro nás představují nejen práci, ale i koníček, kterému se rádi věnujeme.

Další články

Jaká je reálná roční spotřeba tepelného čerpadla Tepelné čerpadlo

Pokud jde pouze o spotřebu elektřiny, musíme mít na paměti, že celkový tepelný výstup čerpadla vytváří ⅓ elektrické energie a ⅔ energie odebírané z okolního prostředí. Celkové vyrobené teplo se dále může používat k vytápění domácnosti od podlahového vytápění až třeba k radiátorům, lze též samozřejmě ohřívat vodu a v létě pohodlně klimatizovat. Pojďte se s námi podívat na spotřebu tepelného čerpadla v rámci ročního cyklu.

6.7.2022 5 min
Co udělat pro nejlepší zapojení akumulační nádrže Tepelné čerpadlo

Akumulační nádrž vám pomůže zefektivnit hospodaření s teplem. Ukládá získané teplo na později bez nutnosti provozu hlavního tepelného zdroje. Hodí se na vytápění domácností i firem. Její zapojování doporučujeme provádět specialisty, nicméně se vám pokusíme nabídnout pár rad, pokud byste si chtěli s akumulační nádrží poradit sami.

3.7.2022 5 min
Jak minimalizovat hluk tepelného čerpadla Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je nesmírně užitečný pomocník. V určitých případech však může (obzvláště v řadové zástavbě) způsobit nevoli sousedů – především pokud je jeho hlučnost větší, než velí dobré mravy či akustické normy. V našem textu vás uvedeme do světa hlučnosti čerpadel a nabídneme pár tipů na prevenci či přímo řešení této problematiky.

4.7.2022 5 min
Zvýšení životnosti tepelného čerpadla Tepelné čerpadlo

Cena tepelného čerpadla představuje nemalou položku v rozpočtu každé stavby či rekonstrukce. Proto je vhodné se ptát i po životnosti čerpadla. Životnost čerpadla, jak si ukážeme v tomto článku, je však možné vhodným zacházením a respektováním určitých zásad prodloužit. Pojďme se na to spolu podívat.

5.7.2022 5 min
Distribuční sazba a tarif pro tepelné čerpadlo Tepelné čerpadlo

Tak velký a energeticky náročný projekt, jako je tepelné čerpadlo, není možné efektivně realizovat bez použití výhodné dvoutarifní sazby D57d. Značka ideál je, podaří-li se čerpadlo zafinancovat z kotlíkové dotace, či dotačního programu Nová zelená úsporám, kde lze získat výraznou úsporu pro celou inovaci řešení vašeho vytápění. Pojďte se s námi podívat na tarif i na to, zda ještě existuje noční proud.

7.7.2022 5 min